Jak wybrać trwałe sztućce, które posłużą przez długie lata?

Sztućce są elementem wyposażenia, którego potrzebuje każda osoba, jednak jednocześnie niezwykle rzadko się je kupuje, gdyż zostają one najczęściej odziedziczone po poprzednich pokoleniach. Kiedy już kupuje się jednak nowy ich komplet, dobrze jest kupić takie, które znów będą służyć co najmniej kilkadziesiąt lat. Jak wybrać sztućce, które będą najtrwalsze?

Jakie rodzaje sztućców kupić?

Sztućce mają wiele obliczy, co doskonale widać w miejscach jak Ostry-Sklep.pl, ale wiele osób posiada jedynie cztery ich podstawowe rodzaje, którymi jest widelec obiadowy, łyżka stołowa, nóż obiadowy i łyżeczka do herbaty. W przeciętnym polskim domu ta czwórka pełni też funkcję pozostałych sztućców, takich jak łyżeczka do kawy, łyżeczka do cukru, łyżka do sałatek, widelczyk deserowy, czy widelec do ryby. 

Powszechnie uważa się, że w dobrym smaku jest posiadanie w miarę pełnego kompletu sztućców, z których każdy będzie pełnił rolę, do której został stworzony. 

Najtrwalszy materiał na sztućce

Istnieje wiele materiałów, z których można tworzyć sztućce. Najpowszechniej wykorzystuje się do tego metale. Standardem są obecnie sztućce ze stali chromowo-niklowej oznaczonej jako 18/10, czyli zawierającej 18% chromu i około 10% niklu. Sztućce takie są bardzo trwałe i służą długie lata.

Dostępne są jeszcze  takie, które zawierają dodatek tytanu, ale są to raczej sztućce turystyczne.

Coraz więcej osób zaczyna myśleć też o sztućcach złotych. Chociaż są one delikatniejsze i bardziej miękkie od stalowych, to złoto zdecydowanie jest mniej reaktywne chemicznie, a więc i sztućce z niego sporządzone przez bardzo długi czas nie będą tknięte zębem czasu. Ich cena jest jednak bardzo wysoka.

Powyższe porady na temat tego, jak wybrać sztućce, to zaledwie najbardziej podstawowe wytyczne, jednak trzymając się ich, można dokonać już wysoce świadomego wyboru, kupując produkt, który nie tylko będzie trwały, ale również dostarczy osobom spożywającym przy jego pomocy posiłki przyjemnych wrażeń estetycznych, zwłaszcza gdy wybierze się eleganckie, zdobione warianty sztućców.