Niezwykle przydatnym urządzeniem w domowej oraz restauracyjnej kuchni jest blender kielichowy. Służy bowiem do precyzyjnego rozdrabniania i miksowania rozmaitych produktów spożywczych, które stanowią bazę dla smacznych przekąsek czy potraw. Aby dobrze spełniał swoją rolę, musi być wyposażony w szereg praktycznych funkcji. Zostaną one wymienione w dalszej części artykułu.
Wydajny silnik i solidne ostrza to absolutna podstawa
Blender kielichowy z gastropuls idealnie nadaje się do przygotowywania owocowych i warzywnych koktajli, pożywnych zup typu krem (dyniowej, marchewkowej, kalafiorowej itp.), zielonego sosu pesto, past do smarowania pieczywa, orzeźwiających sorbetów i lodów, masła orzechowego, ciasta na naleśniki, słodkich mas do przekładania tortów, przecierów dla niemowląt, a także licznych dań wegetariańskich i wegańskich. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na moc silnika. Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy 600-1000 W, natomiast do zastosowań profesjonalnych – między 1000 a 1600 W (gwarancja łatwej obróbki twardych orzechów czy zmrożonych kostek lodu).
Blender kielichowy powinien ponadto zawierać system noży wykonanych z wytrzymałej stali nierdzewnej. Takie ostrza bez problemu poradzą sobie z rozdrabnianiem, siekaniem, mieszaniem i blendowaniem składników na gładką masę o aksamitnej konsystencji. Do pozostałych pożądanych elementów konstrukcyjnych zaliczamy: szklany kielich odporny na zmienne temperatury (pojemność minimum 1,5 l), długi przewód zasilający oraz gumowe nóżki o właściwościach antypoślizgowych.
Rozwiązania zapewniające optymalny komfort użytkowania
Kupując blender kielichowy, należy koniecznie zweryfikować zakres oferowanych przez niego funkcji. Na co dzień najbardziej przydatna jest oczywiście kilkustopniowa regulacja, pozwalająca na perfekcyjne dostosowanie prędkości obrotów ostrzy do rozdrabnianego aktualnie produktu. Kolejne cenne udogodnienie to panel kontrolny ze zdefiniowanymi programami – np. do robienia smoothie, zgniatania ziaren kawy lub kruszenia lodu. Nie obejdzie się również bez:
- trybu pracy pulsacyjnej (umożliwiającego ekspresową zmianę z niskich obrotów na wysokie)
- zabezpieczenia przed zachlapaniem i przypadkowym uruchomieniem
- automatycznego układu czyszczenia
- przycisku STOP (służącego do natychmiastowego zatrzymywania sprzętu)
- funkcji próżniowej (polegającej na odsysaniu powietrza z kielicha w celu ochrony żywności przed zbyt szybkim zepsuciem)
Dodatkowo trzeba jeszcze rzucić okiem, na dołączone do zestawu akcesoria. Blender kielichowy doskonale współpracuje choćby z popychaczem zwiększającym efektywność obróbki, rozdrabniaczem przeznaczonym do najtwardszych składników oraz marką do odmierzania płynów i wyrobów sypkich.