Kieliszki do wina – rodzaje i zastosowanie poszczególnych modeli

Wino to jeden z najpopularniejszych trunków. Idealnie pasuje do stołu nakrytego śnieżnobiałym obrusem. Jednak w tak eleganckim wydaniu wino wymaga odpowiedniego podania – przede wszystkim w odpowiednich naczyniach.

Kieliszki do wina

Istnieje wiele rodzajów kieliszków używanych do serwowania wina. Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od gatunku trunku. W innym szkle podamy wino białe, w innym czerwone, a w jeszcze innym – musujące.

Wino białe

Kieliszki stworzone do degustacji białego wina prezentują się naprawdę elegancko. Są wysokie, smukłe, a ich czasze zwężają się ku górze. W ofertach producentów można znaleźć także modele ze złoceniami (jednak uwaga: te nie nadają się do mycia w zmywarce, ponieważ złocenia pod wpływem mocnego tarcia i wysokiej temperatury mogą się zdrapać z powierzchni szkła).

Wino czerwone

Kieliszki do wina czerwonego są stworzone w ten sposób, by dzięki nim aromat wyjątkowego trunku unosił się wprost ku nozdrzom degustatora. Wprawieni koneserzy win wspomagają ten efekt poprzez wykonywanie delikatnych okrężnych ruchów kieliszkiem, przez co jego wewnętrzne ścianki zostają zalane pachnącym winem.

Wino musujące

W Polsce wino musujące często nazywa się szampanem, choć z prawdziwym szampanem ma ono niewiele wspólnego. Na uroczystościach takich jak śluby, wesela czy komunie podaje się go w kieliszkach podobnych do kielichów przeznaczonych do degustacji białego wina, jednak znacznie mniejszych. Co ciekawe, jest to najczęściej spotykany rodzaj kieliszków w polskich domach.

Kieliszki do szampana dla najmłodszych imprezowiczów

Wśród przeglądu naczyń do spożywania wina nie może zabraknąć także kielichów, do spożywania owocowych „trunków” przez najmłodszych zgromadzonych na imprezie. Chodzi oczywiście o kolorowe napoje gazowane imitujące szampana. Na eleganckiej imprezie nie może zabraknąć również kielichów przeznaczonych do ich degustacji. Jednak kieliszki dedykowane dzieciom nie mogą być szklane – wówczas stanowiłyby zagrożenie dla milusińskich. Z tego powodu w ofertach producentów znalazły się wykonane z przeźroczystego materiału przypominającego plastik kielichy specjalne dla dzieci. Można je nabyć zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Co więcej, niektórzy producenci dysponują również kielichami ozdobionymi wizerunkami postaci bajkowych. Te nie prezentują się już tak elegancko jak ich przeźroczyste odpowiedniki, jednak bez wątpienia przynoszą uśmiechy na twarze małych gości – któż nie chciałby się napić „szampana” z kielicha z wizerunkiem swojego ulubionego bohatera?