Kurkuma to wyjątkowa przyprawa i cenne naturalne lekarstwo. W Polsce jej walory doceniono dość niedawno, zaś w kuchni azjatyckiej jest od tysięcy lat podstawowym elementem każdego niemal dania. Ten złoty proszek to skuteczne antidotum na wiele dolegliwości. Silne właściwości przeciwzapalne wynikają z obecności kurkuminy, która regeneruje wątrobę, oczyszcza krew, sprzyja trawieniu, skutecznie zwalcza bakterie, wirusy i grzyby, a przede wszystkim działa przeciwnowotworowo – niszczy komórki nowotworowe, a także przeciwdziała ich tworzeniu.
Która kurkuma najlepsza?
Kurkuma zwana jest też szafranem indyjskim. Odznacza się intensywną żółtopomarańczową barwą i ma niezwykle wyrazisty smak, podkreślający charakter dań. Korzeń można jeść w postaci świeżej – na surowo, bądź po wysuszeniu. Kurkuma mielona jest też składnikiem wielu suplementów, jednak według badań, najlepsze efekty lecznicze uzyskuje się dzięki spożywaniu całych roślin. Kurkumina nie jest jedyną, zawartą w kłączu substancją czynną. Oprócz niej jest cały szereg innych zdrowotnych składników, które razem tworzą synergię.
Działają więc mocniej, niż pojedyncze wyizolowane części. Wybierając mieloną kurkumę lub w postaci korzenia, bardzo ważna jest przede wszystkim jej jakość. Niewątpliwie największą popularnością cieszy się żywność pochodząca z upraw ekologicznych, opatrzona specjalnymi certyfikatami. Przyprawy pochodzące z Chin niestety nie nadają się do celów leczniczych i należy ich unikać. Ogromne zanieczyszczenie terenów metalami ciężkimi pozbawia kurkumę wszystkich cudownych właściwości, czyniąc ją produktem niezdrowym.