Jakie są korzyści płynące z jedzenia liścia czosnku niedźwiedziego?

Czosnek pospolity znany jest nie tylko ze swojego intensywnego zapachu, ale i prozdrowotnych właściwości. Jego delikatniejszą, ale równie skuteczną w działaniu alternatywą, jest czosnek niedźwiedzi liść. Skąd ta nazwa? Mówi się, że niedźwiedzie po zimowym letargu zjadają w pierwszej kolejności właśnie tą roślinę. Nawet zwierzę jest na tyle inteligentne, aby sięgnąć po coś tak wartościowego. Czas najwyższy wziąć przykład z takiego niedźwiedzia i również zacząć regularnie sięgać po tą odmianę czosnku.

lisc czosnek niedxwiedzi

Jakie są korzyści płynące z jedzenia liścia czosnku niedźwiedziego?

Liście czosnku niedźwiedziego są jadalne i z całą pewnością warto po nie sięgać, jeśli chce się być zdrowym. Można go spotkać dziko rosnącego lub samodzielnie uprawiać w swoim ogrodzie. Jego uprawa nie sprawia żadnych trudności i jest to roślina odporna na mrozy. Wyglądem przypomina konwalię, gdyż ma podobne do niej liście.

Związki siarki zawarte w liściach czosnku niedźwiedziego wykazują działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wpływają one pozytywnie na pracę wątroby i ułatwiają oczyszczanie się organizmu z toksyn. W przypadku osób regularnie spożywających tą roślinę zmniejsza się ryzyko zakażeń pasożytniczych układu pokarmowego.

Można wręcz powiedzieć, że czosnek niedźwiedzi jest naturalnym i bardzo skutecznym antybiotykiem. Zabija on chorobotwórcze patogeny, nie naruszając przy tym prawidłowej flory bakteryjnej. Roślina ta świetnie wzmacnia układ odpornościowy, chroniąc organizm przed przeziębieniami. Zawarte w niej substancje aktywne wykazują działanie antynowotworowe. Czosnek niedźwiedzi obfituje również w szereg antyoksydantów.